Planerat it-underhåll leder till störningar i e-tjänster, webbplatser och molntjänster i helgen

Fredag och lördag den 13-14 maj kan det bli störningar, helt eller delvis, på datasystem och internettjänster som du är van att använda vid kontakten med Växjö kommun.

Stäng meddelande

Organisation och politik

Växjö kommun är uppdelad på kommunstyrelsen, 9 nämnder och 8 förvaltningar. I kommunen arbetar över 7 000 personer.

Efter valet i september 2018 är det Moderaterna, Centerpartiet, Miljöpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna (Blågröna Växjö), som styr kommunen. De har tillsammans en majoritet av platserna i kommunfullmäktige, i nämnder och i bolag.

Kommunalråd

Växjö kommuns främsta politiska företrädare för perioden 2019-2022 är kommunalråden: 
Anna Tenje (M), Andreas Olsson (C), Oliver Rosengren (M), Malin Lauber (S) och Tomas Thornell (S).

Anna Tenje, kvinna med blus.

Anna Tenje (M)

Ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-433 84 eller 070-983 44 16
E-post: anna.tenje@vaxjo.se

Projekt: Pressbilder PolitikerBeskrivning: Porträttbild på Andreas Olsson (C)

Andreas Olsson (C) 

1:a vice ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-432 44 eller 0708-681 837 
E-post: andreas.olsson@vaxjo.se

Malin Lauber, kvinna med kavaj och blus.

Malin Lauber (S)

2:a vice ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-433 81 eller 073-368 72 31
E-post: malin.lauber@vaxjo.se

Oliver Rosengren, man med kavaj, skjorta och slips.

Oliver Rosengren (M)

Ledamot i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-416 40 eller 072-300 55 77
E-post: oliver.rosengren@vaxjo.se

Tomas Thornell, man med kavaj och skjorta.

Tomas Thornell (S)

Ledamot i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-79 64 46 och 070-991 29 12
E-post: tomas.thornell@vaxjo.se

Kommunchef

Kommunchefen är kommunens högsta tjänsteperson med ansvar för kommunövergripande utvecklingsarbete och samordning.

Monica Skagne, kvinna med blus.

Monica Skagne

Kommunchef
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Lämna synpunkter, beröm och klagomål

Du kan lämna synpunkter, beröm och klagomål på Växjö kommuns verksamheter genom vår e-tjänst.

Lämna synpunkter, beröm och klagomål

Senast uppdaterad: 20 januari 2022